Ve Vlasteneckém sálu pražského Karolina proběhlo dne 13. října 2020 za výrazně limitujících protipandemických opatření předání pamětních medailí České lékařské společnosti J. E.
Purkyně osobnostem, které se významně zasloužily o českou medicínu. Mezi oceněnými obdržel zlatou pamětní medaili za celoživotní dílo také plzeňský neurochirurg prof.
MUDr. Zdeněk Mraček.
Prof. Mraček se narodil v Plzni 6. ledna 1930.
Osm dětských let strávil se svými rodiči na Podkarpatské Rusi, kde jeho otec sloužil jako důstojník československé armády. Na plzeňské lékařské fakultě promoval v roce 1957 a začal pracovat na neurochirurgickém oddělení chirurgické kliniky v Plzni.
V roce 1964 nastoupil na neurochirurgickou kliniku profesora Zdeňka Kunce v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. V září roku 1966 se MUDr.
Mraček vrátil zpět do Plzně na uvolněné místo ordináře neurochirurga. Prioritně zavedl extradurální subtemporální přístup k procesům destruujícím apex pyramidy.
Propagoval dekompresivní laminektomii při stenózách bederní páteře. V monografii věnované frontobazálním poraněním popsal klinickou trias: poranění spodiny lebeční, slepotu a poranění intrakraniálního úseku karotidy při frontobazálních poraněních.
Jeho negativní až provokativní postoj ke komunistickému režimu byl na překážku získání akademických hodností a dlouho bránil i proměně neurochirurgického ordinariátu v rámci chirurgické kliniky v samostatné neurochirurgické oddělení. K této změně došlo až v lednu roku 1983.
Působil ve funkci primátora města Plzně v letech 1990-94. V r. 2008 mu bylo uděleno čestné občanství města Plzně a v r. 2010 byl uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje.