Přednáška Lucie Doležalové, Karla Pacovského, Světlany Müllerové, Ondřeje Fúsika a Kateřiny Volekové doplnila výstavu tohoto středového kodexu, od jeho ž vzniku letos uplynulo 600 let. Samotná bible byla spolu s dalšími originály vystavena v Zrcadlové kapli ve dnech 1. až 15. září.
Kodex je v současné době ve vlastnictví amerického Muzea bible (Museum of the Bible), sídlícího ve Washigtonu, D.C. Samotný rukopis patří mezi nákladnější dobové kodexy a byl dokončen v květnu roku 1421 s největší pravděpodobností na hradě Lipnici.
Objednavatelem nebo majitelem kodexu byl zřejmě jakýsi Matěj z Roudnice, jehož se bohužel nepodařilo blíže identifikovat. Vzhledem k provedení rukopisu lze ovšem usuzovat na zámožnějšího klerika, jemuž bible mohla sloužit jako nástroj náboženské polemiky v rozjitřené době počínající husitské revoluce.
Svým latinským textem Písma se Lipnická bible řadí k hojně rozšířenému typu tzv. Pařížské bible, která vznikla v pařížském univerzitním prostředí ve 13. století úpravou Vulgáty a jejím rozšířením o některé apokryfní texty.
Vědecká analýza kodexu, která byla provedena týmem odborníků pod vedením Lucie Doležalové a Karla Pacovského z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, byla nyní publikována v monografii Lipnická bible: Štít víry v neklidných časech pozdního středověku (Okrouhlice 2021).