Úvod: Farmakoterapie a podávání léčivých přípravků je velmi komplexní oblast úzce spojená s kvalitou poskytované péče. Pochybení týkající se této oblasti jsou považována za častou příčinu nežádoucích událostí.
Náklady na léčbu těchto události jsou pak horentní. Přestože se rozsah činností může významně lišit v závislosti na typu poskytovaných zdravotních služeb, sestry stráví činnostmi souvisejícími s touto oblastí značnou část pracovní doby.
Jejich role při zajišťování bezpečné a kvalitní péče však zatím nebyla dostatečně popsána. Cíl: Cílem této práce bylo analyzovat pohled sester na jejich roli při zajišťování kvalitní a bezpečné farmakoterapie.
Metody: Byly provedeny hloubkové individuální rozhovory s účelovým vzorkem 26 plně kvalifikovaných sester s alespoň roční praxi na pracovišti intenzivní péče. Výsledky: Sestry hrály v managementu kvality významnou roli, ačkoli jejich participace nebyla vždy takto vnímána.
Byly schopny podílet se na identifikaci potenciálních rizik, stejně jako nastavení strategií, jejichž cílem byla prevence nežádoucích události. Ne všechna rizika však byla identifikována a preventivní strategie nastaveny přímo na úrovni pracoviště.
V některých případech byla jako riziková označována formálně nastavená pravidla. Sestry tak, s cílem "především neškodit" a ve snaze jednat "v zájmu pacienta", jednaly v rozporu s formálními pravidly daného pracoviště.
Závěr: Sestry mají v managementu kvality velmi zásadní místo, považují tuto oblast za velmi důležitou, ale jejich potenciál zatím není plně využit. Mohou se však, ve snaze "jednat v z ájmu pacienta", dostávat do situací, které sebou nesou velmi závažné následky nejen v profesní, ale i osobní rovině.
Navzdory dosavadnímu úsilí by tato oblast nadále zasluhovala mnohem větší pozornost.