Archiv České národní banky bývá badatelskou veřejností vnímán jako instituce spravující prameny k hospodářským dějinám českých zemí a střední Evropy zejména od 2. poloviny 19. století. Přestože v něm deponované archiválie náleží z největší části k institucionáln ím fondům československých peněžních ústavů, archivní dokumenty v nich uložené nenabízejí jen pohled do fungování samotných peněžních institucí, ale i do nitra podniků.
Mimo ovšem nezůstává ani život jednotlivců, kteří byli s bankami ve spojení (komitenti) nebo v nich pracovali (bankovní úřednictvo). Právě v těchto dvou oblastech se lze setkat s archivními dokumenty (osobní spisy a matriky, fotografie, úvěrové spisy, spisy informačního oddělení apod.), které je možné využít i pro studium historie žen a genderu.
Analýza badatelského zájmu v Archivu České národní banky o daný typ výzkumu v posledních deseti letech a následná komparace se zahraničními bankovními archivy dokládá zatím nepatrný a postupně se rodící zájem o danou tematiku. Archiválie jsou badatelskou veřejností teprve objevovány a postupně heuristicky zpracovávány v příspěvcích inklinujících primárně k historii žen než genderu.