Cíl studie: Stanovení substrátů enzymovými metodami je často zakončeno produkcí peroxidu vodíku a jeho detekcí Trinderovou reakcí, katalyzovanou peroxidázou. Opakovaně byla popsána interference redukujícími látkami, přítomnými v krevní plazmě, které vedou k falešně nižším výsledkům.
Cílem práce bylo posoudit vliv běžných metabolitů a léků na stanovení kreatininu a kyseliny močové, které se z běžně stanovovaných substrátů vyskytují v nejnižší koncentraci a jsou tedy k interferenci nejvíce náchylné. Typ studie: experimentální Název a sídlo pracoviště: Ústav klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni Materiál a metody: Kreatinin a kyselina močová byly stanoveny ve vzorcích směsné plazmy enzymovou metodou zakončenou Triderovou reakcí.
Byl sledován vliv potenciálně interferujících látek, a to jak přirozených metabolitů, tak léků v reálné koncentraci, a to jak v plazmě, tak vlivem přimísení ke vzorku krve při odběru z intravenózní kanyly. U stanovení kreatininu byl na modelu interference metamizolem posouzen vliv interferující látky při různé koncentraci analytu.
Výsledky: Největší negativní bias poskytovaly následující léky: dobesilát, etamsylát, N-acetylcystein a metamizol. Interference bilirubinu byla prokázána, avšak byla klinicky nevýznamná.
V činidle přítomná askorbátoxidáza postačila k eliminaci interference fyziologických koncentrací kyseliny askorbové, při vysokodávkové terapii však již byl výsledek ovlivněn. Adrenalin, noradrenalin a dobutamin se podávají naředěné v infuzích, proto byl jejich vliv malý až zanedbatelný.
Laktát a 3-hydroxybutyrát Trinderovu reakci neovlivnily. Závěr: Je třeba počítat s ovlivněním enzymového stanovení kreatininu a kyseliny močové některými metabolity a zejména léky i v běžně se vyskytujících koncentracích.