Předkládaná monografie se věnuje rozboru právní úpravy odpovědnosti za škodu (újmu) způsobenou vadou výrobku v prostoru Evropské unie. První část monografie se týká procesu geneze tohoto odpovědnostn ího režimu na evropském kontinentu a jeho ideovým zdrojům, a to zejména v návaznosti na přijetí směrnice Rady ze dne 25. 7. 1985 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se odpovědnosti za vadné výrobky (č. 85/374/EHS), kterou je tato oblast plně harmonizována.
Druhá, hlavní část, publikace je zaměřena na analýzu jednotlivých dílčích otázek tohoto komunitárního (dnes unijního) legislativního textu, a to v kontextu právního řádu České republiky a Francie; byla to totiž právě francouzská transpozice uvedené směrnice a francouzská rozhodovací (soudní) praxe, které byly nejčastěji předmětem relevantních rozhodnutí Soudního dvora. Režimu odpovědnosti za škodu (újmu) způsobenou vadou výrobku nicméně nebylo ze strany právní praxe věnováno po celou dobu její více než 30leté existence přílišné pozornosti.
Od roku 1985 do roku 2016 bylo v rámci unijního prostoru zaevidováno necelý 1000 soudních případů opírajících se právě o tento odpovědnostní režim. Uvědomíme-li si, že každý z nás každý den nějaký výrobek (ať už v podobě elektroniky, ošacení, potravin či hygienických potřeb) zakoupí či přinejmenším použije, nelze než dospět k závěru, že se jedná o skutečně zarážející a propastný nepoměr.
A právě analýze možných právních i praktických důvodů tohoto jevu je věnována třetí část publikace. Kniha, kterou držíte v rukou, je pak určena nejen akademikům, ale také praktikům práva na náhradu škody, ať už advokátům, podnikovým právníkům nebo soudcům; je tedy určena všem, kteří mají o tuto oblast zájem anebo v rámci své praxe nebo běžného života budou s předmětným odpovědnostním režimem konfrontováni a budou s ním muset pracovat.
Předkládaná publikace pokrývá všechny nejdůležitější otázky režimu směrnice č. 85/374/EHS, a každý čtenář by zde měl nalézt odpovědi na všechny své dotazy.