Práce se snaží odpovědět na otázky, jaký je vliv diastematu o různé šířce a tvaru na hodnocení atraktivity úsměvu, zda jsou rozdíly podle věku a pohlaví hodnotitelů a mezi laiky a profesionály v oboru a zda se hodnocení liší na fotografii obličeje a detailu úsměvu. Digitální fotografie obličeje s úsměvem mladé ženy s drobným diastematem byla upravována tak, že bylo diastema uzavřeno, rozšiřováno a měněn jeho tvar.
Vzniklo 10 variant stejného obličeje s úsměvem, z nichž byly následně vytvořeny výřezy detailu úsměvu. Fotografie byly zařazeny do webového dotazníku.
Atraktivita byla hodnocena na každé z nich pomocí bodové škály celkem 273 respondenty rozdělených dle pohlaví, věku a povolání. Nebyly prokázány signifikantní rozdíly v hodnocení mezi laiky a profesionály.
Na fotografii obličeje bylo diastema vnímáno signifikantně méně rušivě než na fotografii detailu úsměvu. Úsměv s diastematem 0,5 mm byl hodnocen ještě jako atraktivní, ale kritičtěji než úsměv bez diastematu, s narůstající šířkou diastematu byli hodnotitelé kritičtější. V rámci ortodontické léčby je vhodné v zájmu vylepšení atraktivity úsměvu pacienta pokusit se diastema větší než 1 mm uzavřít.