Glifloziny jsou antidiabetika, která zlepšují kompenzaci diabetu zvýšením glykosurie díky inhibici transportéru sodíku a glukózy (SGLT2) v proximáln ím tubulu ledvin. Již výsledky prvních studií ukázaly, že kromě zlepšení kompenzace diabetu, snížení hmotnosti a krevního tlaku mohou mít glifloziny významné pozitivní účinky u pacientů s přítomností kardiovaskulárních komplikací, se srdečním selháním i s diabetickým onemocněním ledvin.
V rámci skupiny srdečního selhání jsou nejúplnější a nejpřesvědčivější výsledky u pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí, kde zlepšení klinického stavu a snížení četnosti hospitalizací z této indikace bylo prokázáno nejen u diabetiků 2. typu, ale také u nediabetiků. Z tohoto důvodu je pro dva glifloziny s již ukončenými studiemi u pacientů se srdečním selháním s redukovanou ejekční frakcí - dapagliflozin a empagliflozin - přítomnost tohoto typu srdečního selhání novou indikací k jejich nasazení, a to bez ohledu na přítomnost diabetu.
V tomto článku shrnujeme nejnovější poznatky týkající se využití gliflozinů u pacientů se srdečním selháním a diskutujeme perspektivy jejich dalšího využití u nemocných s touto diagnózou.