Cílem léčby axiálníspondyloartritidy (axSpA) je nízká aktivita onemocnění, co nejnižší zátěž bolestí, ztuhlostí a omezenou hybností a tím co nejlepší kvalita života nemocných s tímto chronickým zánětlivým onemocněním. K dosažení této mety existuje stále se rozšiřující portfolio přípravků farma- kologické terapie - avšak k udržení spolupráce nemocného při variabilním průběhu onemocnění a komplikacích při terapii je nutné využívat již od zač átku onemocnění možnosti nefarmakotogických léčebných přístupů.
Dostatečná a opakovaná edukace pacienta vede k jeho aktivní spolupráci při léčbě. Pravidelná léčebná tělesná výchova napomáhá k udržení správné postury, udržení nebo i zlepšení hybnosti páteře a periferních kloubů a s tím spojenou zlepšenou pohyblivost a lepší funkční schopnosti.
Metody fyzikální léčby mohou napomoci ke zmírnění bolestí nebo facilitaci při kinezioterapii. Metody léčebné rehabilitace je nutné aplikovat vždy individuálně, v závislosti na aktivitě a tíži onemocnění - ovšem použity by měly být při jakékoliv far- makologické léčbě.
Nemocný s axSpA musí být vždy motivován ke zdravému životnímu stylu a pohybovým aktivitám - i vzhledem k prevenci možných komorbidit a komplikací onemocnění. Samostatnou kapitolou jsou chirur-gické - ortopedické a spondylo-fneurochirurgické intervence, které patří do portofolia léčby závažných průběhů axSpA.