Zapojení humanitních a společensko-vědních badatelů do výzkumných aktivit s využitím digitálních nástrojů je napříč oborovým spektrem nevyvážené. Podobné rozdíly můžeme pozorovat také mezi jednotlivými výzkumnými institucemi, které jsou tradičně ukotveny v různých teoreticko-metodologických přístupech. Česká orientalistika (dnes asijská studia) zatím stále stojí nesměle stranou a poněkud nedůvěřivě nahlíží na oblast tzv. digital humanities.
Byť ze zkušenosti víme, že naši badatelé i studenti různých zahraničních projektů v praxi využívají, vlastní iniciativa a podpora tuzemských projektů chybí. Myšlenkou našeho posteru (viz dále) je představení vybraných nástrojů z databáze, která je od konce roku 2021 dostupná na webu Asociace českých orientalistů Orientalistický expres.
S cílem zlepšit informovanost a zjednodušit přístup k dostupným zdrojům jsme vytvořili databázi (nejen) projektů využívajících či poskytujících digitální nástroje relevantní pro výzkum v oblasti Asie příhodně pojmenovanou Všeobecné zrcadlo digitální Asie ("všeobecné zrcadlo" - 通鑑 Tōngjian, termín v nejstarších konotacích používaný ve smyslu "slovník"; "encyklopedie"). Kromě jmenného seznamu nástrojů s hypertextovými odkazy obsahuje také perexy, informace o regionálním zaměření a tematické značky pro jednodušší filtrování a fulltextové vyhledávání.
Zdroje jsou defaultně řazeny dle data jejich přidání.