Aktinické keratózy (AK) představují u bílé kavkazské populace nej častěji se vyskytující prekancerózy, které vznikají v důsledku dlouhodobé expozice ultrafialovému záření (UV). Pozorování ukazují na její možný vývoj do invazivního dlaždicobuněčného karcinomu kůže (cSCC).
Kolem 60-70 % invazivních cSCC vzniká na podkladě preexistující AK. Morbus Bowen, bowenoidní papulóza společně s intraepiteliálními neoplaziemi (erythroplasia Queyrat), zahrnujícími penilní vulvární a anální intraepiteliální neoplazie, jsou řazeny do skupiny dlaždicobuněčného carcinoma in situ (Cis).
Na etiologii Cis se přitom podílí celá řada rizikových faktorů, především UV záření, chronický zánět a infekce vysoce rizikovými onkogenními HPV typ 16 a 18. V diagnostice AK hraje důležitou roli dermatoskopie, která představuje vysoce senzitivní, spolehlivou, rychlou a neinvazivní diagnostickou metodu.
Terapii AK a Cis můžeme rozdělit na léčbu zaměřenou na jednotlivé léze (tzv. "lesion-directed therapy" - např. kryoterapie, kyretáž a elektrodesikace, tangenciální "shave" excize) anebo na léčbu zaměřenou na plošné ošetření "chorobného pole" (tzv. "field-directed therapy" - např. 5 fluorouracil, imiquimod, ingenol mebutát, diklofenak sodný, fotodynamická terapie).