Cílem příspěvku je podat praktickému lékaři pro děti a dorost aktuální pohled na léčbu dětské obezity v ČR. Skupina dětí s obezitou a nadváhou v ordinaci praktického dětského lékaře se v posledních letech stala druhou největší skupinou s chronickým onemocněním hned po skupině dětí s alergickými onemocněními.
Podle současných statistických údajů je v průměrně dětské ordinaci registrováno okolo 80 dětí s obezitou. Z toho je průměrně 50 dětí indikováno k dlouhodobé léčbě obezity ze zdravotní indikace, 15 dětí k cílené úpravě jídelníčku a téměř v každé ordinaci je jedno dítě s patognomickou obezitou. Účelná léčba dětské obezity vychází z Doporučených postupů prevence a léčby dětské obezity (Vox pediatriae 7/2009), které byly přijaty širokou odbornou veřejností jako základní standard.
Hlavní metodou léčby dětské obezity je dlouhodobá individuální kognitivně behaviorální terapie, která zasahuje celou rodinnou jednotku. Dietoterapie a fyzioterapie mají pomocný edukativní význam.
Skupinové pobytové programy jsou určené k potenciaci redukce, překlenutí relapsů a mají význam jako prvek nadstandardní odměny.