Cíl: Cílem této práce bylo změřit míru distalizace horních prvních molárů pomocí aparátu Carriere motion appliance (CMA). Dále byly posuzovány změny vzniklé v důsledku použití aparátu CMA s ohledem na distorotaci, mezimolárovou šířku, dentální diskrepanci, hloubku skusu a incizální schůdek.
Materiál a metodika: Do studie bylo zahrnuto celkem 38 pacientů léčených CMA (25 žen a 13 mužů) ve věkovém rozmezí 12 až 17 let. Měření byla provedena na kefalometrických snímcích (n = 20) a intraorálních skenech (n = 15), a to v čase před zahájením léčby (T1) A po sejmutí CMA před navazující ortodontickou terapií (T2).
Léčba trvala v průměru 5,2 +-1,5 měsíců. Na kefalometrických snímcích bylo hodnoceno 19 parametrů, na intraorálních skenech 8 parametrů.
Výsledky: Na meziobukálním i palatinálním hrbolku horních prvních molárů byl zaznamenán signifikantní distální posun, na meziovestibulárním hrbolku průměrně o 3,11 mm vpravo a 2,82 mm vlevo, na meziopalatinálním hrbolku průměrně o 3,56 mm vpravo a 2,08 mm vlevo. Byla zaznamenána distorotace molárů v průměru o 6,17° vpravo a 6,75° vlevo.
Během použití CMA došlo v horní čelisti ke zmenšení dentální diskrepance průměrně o 5,4 mm, naopak v čelisti dolní došlo ke zvýšení dentální diskrepance průměrně o 1,1 mm. Mezimolárová šířka se zmenšila průměrně o 0,47 mm.
Bylo potvrzeno signifikantní zvýšení skusu (2,47 mm u skenů a 2,3 mm u kefalometrických snímků) a zmenšení incizálního schůdku (1,9 mm u skenů a 2 mm u kefalometrických snímků). Bylo prokázáno signifikantní zvětšení velikosti úhlu dolních řezáků průměrně o 6,9°.
Změna sklonu horních řezáků nebyla statisticky významá.. Závěr: Distalizace a derotace molárů je pomocí CMA možná, může být jednou z možností léčby Angleovy II. třídy.
Nežádoucím účinkem jeho použití je však zvětšení dentální diskrepace v dolní čelisti a zvětšení sklonu dolních řezáků.