Charles Explorer logo
🇨🇿

Antitrombotická léčba u onemocnění aorty a periferních tepen v roce 2021: konsenzuální dokument Pracovní skupiny ESC pro onemocnění aorty a periferních tepen, Pracovní skupiny ESC pro trombózu a Pracovní skupiny ESC pro kardiovaskulární farmakoterapii.Překlad dokumentu připravený Českou kardiologickou společností a Českou angiologickou společností ČLS JEP

Publikace na 1. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

Cílem tohoto dokumentu je poskytnout klinickým lékařům aktuální informace o nejlepší antitrombotické strategii u pacientů s onemocněním aorty a/nebo periferních tepen. Antitrombotická medikace je pilířem optimální léčby těchto pacientů s velmi vysokým kardiovaskulárním rizikem.

Zatímco počet klinických studií antitrombotické léčby u pacientů s onemocněním aorty nebo periferních tepen je podstatně menší než u pacientů s ischemickou chorobou srdeční, nedávno získané důkazy si zaslouží být začleněny do klinické praxe. V případě absence indikace chronické perorální antikoagulace z důvodu jiného kardiovaskulárního onemocnění je u pacientů s onemocněním aorty nebo periferních tepen základem pro dlouhodobou antitrombotickou medikaci léčba jedním protidestičkovým lékem (SAPT).

Kombinace této medikace s jiným protidestičkovým lékem nebo nízkou dávkou antikoagulancia budou probrány na základě pacientova rizika ischemie a krvácení, stejně jako další terapeutické postupy (např. endovaskulární terapie). Cílem tohoto konsenzuálního dokumentu je poskytnout návod pro antitrombotickou léčbu dle lokalizace onemocnění tepen a jeho klinické prezentace.

Nemůže však nahradit multidisciplinární týmovou diskusi, která je zvláště důležitá u pacientů s nejistým poměrem rizika krvácení a ischemie. A protože se tento poměr u jednotlivých pacientů v průběhu času může měnit, nezbytné je pravidelné přehodnocení strategie antitrombotické terapie.