Syrové fazole obsahují několik toxických látek a mohou vyvolat otravu. To naneštěstí v české populaci není všeobecně známo, běžně se proto vyskytují případy jejich pojídání dětmi i dospělými, což vede k toxickým projevům.
Za posledních 10 let Toxikologické informační středisko (TIS) odpovídalo téměř na 500 dotazů laiků i zdravotníků na první pomoc a léčení těchto otrav. Příznaky zpravidla zahrnovaly zvracení, bolest břicha a průjem.
Pro první pomoc a inaktivaci fasinu i kyanogenních glykosidů, které se vyskytují především v okrasných a exotických fazolích, je třeba podat aktivní uhlí, zahájit sledování a popřípadě symptomatickou terapii s náhradou tekutin. Od výplachu žaludku i podání laxativ se ustupuje, endoskopické odstranění fazolí se nedoporučuje.
Příznaky kyanidové toxicity s nutností podání antidota TIS dosud nezaznamenal, a nejsou ani popsány v publikovaných kazuistikách, nelze je však vyloučit po konzumaci jihoamerických fazolí. Je třeba více informovat veřejnost o toxicitě syrových fazolí a významu jejich původu, neboť podle vzhledu fazolové boby rozlišit nelze.