Diferenciální diagnostika nádorových procesů v ortopedii je pom ěrně široká a ze své podstaty velmi závažná problematika, zvláště jedná-li se o pacienty dětského věku. V diagnostice se využívá řada vyšetřovacích postupů spolu s širokou škálou doplňkových laboratorních a zobrazovacích metod.
Základním kamenem však zůstává klinické vyšetření včetně nasbíraných anamnestických údajů. U dětských pacientů je zásadní spolupráce s rodiči, ale ne vždy jsou poskytovány potřebné informace pro stanovení konečné diagnózy.
U mladších dětí je velmi často nemožné získat relevantní anamnestická data pro řadu faktorů, které jsou pro dětské pacienty typické, a to strach, nespolupráce, nepochopení otázek, především v důsledku mentální nezralosti. Proto je diagnostika v těchto případech založena především na klinických a komplementárních nálezech.
Tato práce představuje komplexní problematiku této diagnózy s překvapivým a nečekaným nálezem cizího tělesa v kolenním kloubu dětského pacienta, který zcela změnil následnou léčebnou strategii. Jednalo se o 10letého chlapce odeslaného na naši kliniku z jiného pracoviště pro podezření na nádorový proces v kolenním kloubu.
Celý proces vyšetření a konečné diagnostiky závisí na řadě detailních informací, které jsme se v průběhu celého procesu snažili získat. Klíčová slova: nádor, koleno, cizí těleso, diagnostika, zobrazovací metody