Založení stomie je nezbytnou součástí mnoha chirurgických výkonů v oblasti zažívacího traktu v nejrůznějších indikacích. Komplikace souvisej ící se stomií jsou časté a vedou k významné morbiditě i nákladům na jejich řešení.
Péče o pacienty s derivační stomií je v 21. století celosvětově se dynamicky vyvíjejícím oborem. Pomůcky se přizpůsobují různým tělesným charakteristikám pacientů, také nerovnostem břišní stěny a kožní řasy, které v mnoha případech způsobují netěsnost pomůcek a podtékání střevního a močového obsahu pod stomický systém a tím vznikající komplikace v peristomální oblasti.
Jednoznačným trendem v péči o pacienta s nerovnostmi břišní stěny je výroba a distribuce konvexních systémů různých velikostí a hloubek pro pacienty s kolostomií nebo ileostomií. Na trhu jsou k dispozici měkké, střední a hluboké konvexní systémy.
V tomto směru má stomická sestra možnost vybrat adekvátní systém. Tento přehledový článek uvádí nejčastější lokální komplikace derivačních stomií, možnosti jejich prevence a osvětluje léčbu včetně ošetřovatelského postupu stomické sestry.