Filosofie se sice zrodila v konfrontačních a agonických rozmluvách na agoře, ale uchována a předávána byla v podobě nejrozmanitějších literárních útvarů: tak známe např. tzv. naučné básně údajných presókratiků, Platónovy dialogy a pohádkové pseudo-mýty v nich, využívání Hómérových básní a alegorií u novoplatónských filosofů, nakládání se Písmem svatým u křesťanských myslitelů, Descartovy žánrové texty v podobě klasického traktátu, rozpravy, esejů, meditací a reprezentačního kompendia, jež všechny měly záměrný strategický a (sebe)prezentační charakter, a skočíme-li v čase dál, pak tu máme Kierkegaardova alter-ega a k nim navázané literární projevy včetně posthumních "papírů", stejně jako Nietzschovy tzv. aforismy namísto ucelených pojednání a i u něho diskutabilní roli "pozůstalosti", až k Heideggerovým notoricky a nechvalně proslulým "černým notesům", o jejichž statusu a významu v celku jeho literárního korpusu stále není jasno, protože uniká kvůli zbytečné a nikam nevedoucí koncentraci na několik málo hloupých vět o Židech, nebo konečně k francouzským autorům, kteří jsou často aktivními literáty a hranici mezi filosofií a literaturou prakticky ruší. Avšak filosofie není prostě jen další z literárních žánrů, nýbrž samostatné tvůrčí gesto a svébytně zaujaté stanovisko výrazu a sdělení významu.
Sdělení často může být svou formou zastřeno, nebo naopak vyostřeno, takže forma sdělení pak je bytostnou komponentou konkrétní myslitelské pozice, které máme rozumět právě na základě zvolené literární strategie toho kterého myslitele. Přednášky a semináře v pořadí již 4.
Letní filosofické školy tematizovaly a demonstrovaly rozličné vybrané podoby konkrétních literárních strategií záměrně a programově aplikovaných v rámci vedení filosofického argumentu nebo prostě jen myslitelského gesta. Do centra pozornosti se dostal nejen text, ale i jeho autor i čtenář, se kterým se od začátku počítá, který autorské gesto kompletuje - : a se kterým si leckterý autor mnohdy pohrává.
PROGRAM: Pondělí 26. července 9:40 - 10:20 Kateřina Sváčková - Jak číst Rousseaua? Filosofie a fikce (nejen) druhé Rozpravy 10:30-11:00 Gabriela Vičanová - Narativ ve filosofii: Dvojí naděje u Sisyfa a Abraháma 11:15-12:30 Josef Matoušek - Revolta, jednání, autenticita. Stylizace antických mytologických hrdinů jako vzorů lidství ve francouzském existenciálním myšlení 20. století 13:15-13:50 Zuzana Býmová - Blanchotovo tázání po možnostech literatury 14:00-16:30 Aleš Novák (seminář) - Poietická filosofie v akci: K Heideggerovu projektu "myšlení z hlediska dějin bytí" na příkladu jeho Příspěvků k filosofii (Ze spatření) Úterý 27. července 9:30-9:50 Michaela Vavřínová - Předmluva jako Nietzschova autorská strategie 10:00-11:00 Jakub Marek - Zkoušený život a sokratovské dědictví románu 11:15-12:30 Robert Kanocz - "Přísná zprostředkovanost však je zákon." Stručný úvod do Hölderlinova myšlení 13:15-16:00 Robert Kanocz (seminář) - Hölderlinův hymnus Patmos Středa 28. července Aleš Novák - Celodenní seminář věnovaný Heideggerovým "Příspěvkům k filosofii (Ze spatření)"