Zatímco kontraindikace zátěžových testů zůstávají již dlouhá léta téměř beze změn, indikace spiroergometrických vyšetření se rozšiřují. V posledn ím desetiletí přibylo zejména těch spiroergometrií, které byly prováděny jako součást předoperačních vyšetření.
Ukazatel kardiorespirační zdatnosti, VO2max.kg-1 se stal jedním z nejdůležitějších relevantních parametrů při zvažování operačních rizik a postoperačních komplikací u nekardiálních hrudních operací. Aerobní kardiorespirační zdatnost (vedle VO2max také anaerobní práh a ventilační ekvivalent VE/VCO2) se začala uplatňovat ke stratifikaci rizika i u jiných větších operací, v neposlední řadě i u bariatrických zákroků.
V rámci nejčastější indikace spiroergometrie, kterou je stanovení kardiorespirační zdatnosti u zdravých osob, se autoři zabývají možností zautomatizování nezbytných úkonů při psaní lékařské zprávy, která obsahuje komplexní zhodnocení aerobní zdatnosti, sportovní aktivity v posledním roce, zhodnocení spirometrie a preskripci pohybové aktivity. U nekomplikovaných lékařských zpráv je to otázka několika desítek sekund.
Autoři v současné době hledají vhodnou platformu k nabídnutí této interaktivní zprávy odborné veřejnosti. Základním předpokladem fungování aplikace je možnost exportu naměřených dat ze software analyzátoru respiračních plynů do MS Excel.
Při použití analyzátoru Cosmed by nebyly nutné žádné další technické úpravy.