Cíl studie: posouzení využitelnosti sérového kalprotektinu jako biomarkeru bakteriální infekce v rutinní praxi. Typ studie: prospektivní, observační studie.
Název a sídlo pracoviště: Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha. Materiál a metody: do studie byli zařazeni všichni pacienti přijatí na Kliniku infekčních nemocí v období leden až březen 2020.
Sérový kalprotektin byl stanoven pomocí systému EVOLISTM Microplate a komerčně dostupné enzymoimunoeseje firmy Biovendor. Výsledky: celkem byla vyhodnocena data 36 nemocných (24 mužů a 12 žen s pr ůměrným věkem 63,9 let), u kterých byla potvrzena diagnóza virové nebo bakteriální infekce.
Nejčastějším zdrojem bakteriální infekce byly dýchací cesty (33,3 %), následované měkkými tkáněmi (25 %) a infekcemi urogenitálního a gastrointestinálního traktu (shodně 16,7 %). Virovou infekci nejčastěji představovala chřipka A (66,6 %).
Medián sérové koncentrace kalprotektinu u bakteriální infekce byl 4,12 mg/L oproti 2,03 mg/L při infekci virové. U 12 nemocných s bakteriální infekcí a zvýšeným C-reaktivním proteinem (CRP), u kterých nebyl zvýšen prokalcitonin (PCT), byla zjištěna zvýšená hodnota sérového kalprotektinu.
Naopak u osmi nemocných s potvrzenou bakteriální infekcí nebyl kalprotektin zvýšen, čtyři z těchto pacientů měli současně s CRP zvýšený i PCT a čtyři nemocní měli zvýšené pouze CRP. V souboru byl rovněž případ bakteriální infekce se zvýšeným kalprotektinem a negativním CRP i PCT.
Závěr: výsledky naší studie naznačily význam sérového kalprotektinu jako doplňkového parametru pro diagnostiku bakteriální infekce.