Charles Explorer logo
🇨🇿

Hermeneutika a metaforika čísel

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta |
2021

Abstrakt

Kniha je věnována genezi současného chápání pojmu čísla, které je mnohotvárné. Osou je postup od čísel přirozených po kvaterniony a oktoniony, který je strukturován jako zřetězení hermeneutických cyklů jednak uvnitř matematiky, jednak mezi matematikou a fyzikou.

Přirozená a racionální čísla mají úzkou vazbu na náš pobyt ve světě, jsou víceméně součástí našeho přirozeného světa. Jinak je tomu s čísly zápornými, iracionálními a komplexními ("imaginárními").

Ta vznikala formálním způsobem z vnitřních potřeb matematiky, často proti vůli a odporu samotných matematiků, jak již jejich názvy svědčí. Zpočátku chápána metaforicky, postupně si rozšíření čísel nacházela interpretaci a použití, pomáhala nám orientovat se ve světě a byla přijata jako čísla.

Teprve se zápornými a iracionálními čísly bylo možné vybudovat diferenciální a integrální počet. Teorie diferenciálních rovnic pak umožnila formulaci univerzálně platných fyzikálních zákonů od newtonovské dynamiky přes termodynamiku, teorii elektromagnetického pole až po teorii relativity a kvantovou mechaniku.

V té pak hrají zásadní roli čísla komplexní, vstupující přímo do jejích základů - a byl to matematický formalismus, který motivoval zavedení imaginární jednotky do Schrödingerovy rovnice, dynamického principu mikrosvěta. Vedle této hlavní linie je pozornost věnována třem významným modifikacím koncepce čísla: od přirozených čísel k transfinitním číslům, ordinálním a kardinálním, od racionálních čísel k algebraickým a algoritmickým a konečně od čísel "obyčejných" k číslům nestandardním.