Příspěvek se věnuje aktuálnímu pohledu na postavení Státního pozemkového úřadu (SPÚ), jakožto nástupce pozemkového fondu české republiky a soustavy pozemkových úřadů. První část předloženého textu je věnována před- stavení hlavních problémů půdy, jakožto složky životního prostředí a stručnému pohledu na základní koncept Státního pozemkového úřadu, jakožto správního úřadu s celostátní působností.
Následuje část věnovaná roli Státního pozemkového úřa- du v ochraně životního prostředí a nástrojům, které v tomto směru využívá. Bližší zkoumání je věnováno pozemkovým úpravám z pohledu jejich faktického přínosu pro ochranu přírody, krajiny a především zemědělské půdy, ale i z hlediska jejich zákonné regulace.
Zvláštní prostor je věnován konkrétním opatřením v podobě multifunkčních společných zařízení, která slouží především pro boj s vodní a vě- trnou erozí, suchem, či naopak přívalovými srážkami nebo přispívají k podpoře biodiverzity. Uzavírá úvaha ohledně přínosu Státního pozemkového úřadu a jeho činnosti pro trvale udržitelný rozvoj.