Mnohý pěstitel tropických rostlin se dříve či později setká s nesnadnou výzvou v podobě druhů z vysokých hor. Přitom se často jedná o velice atraktivní rostliny.
Pravděpodobně díky kombinaci vysoké ozářenosti, vyššího zastoupení některých vlnových délek světla a nízké teploty mají mnohé horské druhy větší poměr velikosti květů vůči vegetativním částem rostliny. V blízkosti rovníku, kde je celý rok více méně podobná teplota, se totiž setkáme s vysokou diverzitou rostlin v různých nadmořských výškách.
Stálost teploty během roku ale představuje pro pěstování v mírném pásmu poměrně zásadní problém. Druhům z nejnižších poloh musíme po většinu roku přitápět, aby měly svých obvyklých 30 °C.
Poněkud snáze se pěstují druhy, které mají větší rozšíření a zasahují do mírně vyšších poloh. Ty potom lépe zvládají pokles teplot v zimě třeba i ke 20 °C.
Pokud se však jedná o druhy adaptované na vyšší polohy, tak jim sice může vyhovovat 20 °C v zimě, ale tuto teplotu pak mohou vyžadovat celoročně. Udržet u nás v létě zmíněných 20 °C přitom není vůbec snadné.
Zde je nutno podotknout, že například v nadmořské výšce 3 000 m je na rovníku vyvinutý poměrně statný les s vysokou diverzitou. Stálost teploty během roku ale představuje pro pěstování v mírném pásmu poměrně zásadní problém.
Druhům z nejnižších poloh musíme po většinu roku přitápět, aby měly svých obvyklých 30 °C. Poněkud snáze se pěstují druhy, které mají větší rozšíření a zasahují do mírně vyšších poloh.
Ty potom lépe zvládají pokles teplot v zimě třeba i ke 20 °C. Pokud se však jedná o druhy adaptované na vyšší polohy, tak jim sice může vyhovovat 20 °C v zimě, ale tuto teplotu pak mohou vyžadovat celoročně.
Udržet u nás v létě zmíněných 20 °C přitom není vůbec snadné. Zde je nutno podotknout, že například v nadmořské výšce 3 000 m je na rovníku vyvinutý poměrně statný les s vysokou diverzitou.
Jiné řešení, které chci v tomto článku představit, spočívá ve využití kultivačních boxů.