Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv pohlaví na závažnost onemocnění a terapeutickou odpověď u pacientů s revmatoidní artritidou, axiální spondyloartritidou a psoriatrickou artrididou léčených cílenými chorobu - modifikujícími léky v České republice - analýza z národního registru biologické léčby ATTRA

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

Úvod: Registr ATTRA zachycuje více než 95 % pacientů s RA, AxSpA nebo PSA léčených cílenými léky v České republice (ČR). Cíle: Zaměřili jsme se na prozkoumání pohlavních rozdílů v základních charakteristikách a účinnosti léčby u pacientů s RA, AxSpa a PsA zahajující první cílenou terapii (TT) v ČR.

Metody: V této observační kohortové studii poskytl registr ATTRA prospektivně shromážděné údaje o pacientech s RA, AxSpA a PsA, kteří zahájili svou první TT (většinou inhibitory TNF) v letech 2012 - červen/2018. Účinnost léčby byla hodnocena po 12 měsících změnou výsledků hlášených pacienty (PRO - patient reported outcomes), CRP a přežití na daném léku. Rozdíly v kategorických a kontinuálních datech mezi muži a ženami byly hodnoceny pomocí Pearsonova χ2-testu (a/nebo Fisherova exaktního testu) nebo Mannova-Whitneyova testu, resp. tato studie byla deskriptivní a nebyly v ní provedeny žádné statistické adjustace.

Výsledky: Do analýzy bylo zahrnuto celkem 1602 pacientů s RA, 1306 pacientů s AxSpA a 493 pacientů s PsA. Při zahájení první TT měli muži tendenci mít vyšší hladiny CRP, zatímco ženy byly častěji (současnými nebo bývalými) kuřačkami a vykazovaly horší parametry kvality života napříč diagnostickými skupinami.

Zlepšení PRO bylo podobné u mužů i žen, zatímco u mužů s axSpA a PsA došlo k většímu zlepšení CRP. Závěr: Cílená léčba měla po 1 roce sledování podobný efekt na parametry kvality života u žen i mužů s RA, AxSpA i PsA.