Cíl: V návaznosti na náhodn ý pitevní nález jsme hodnotili prevalenci podobných nálezů u pacientů hospitalizovaných ve FN Plzeň. Metodika: V kohortě 570 pacientů (228 žen, 342 mužů; věk 26-87 let) jsme z CT angiografií mozkových tepen hodnotili prevalenci a typ anomálního větvení aortálního oblouku (AO).
Hodnocen byl i nález na těle dárce při anatomické pitvě. Výsledky: Všechny aortální oblouky byly levostranné.
Z 30 nálezů (odpovídá prevalenci 5,3 %) se nejčastěji vyskytoval přímý odstup a. vertebralis sinistra (AVS) mezi a. carotis communis sinistra a a. subclavia sinistra, tato konfigurace odpovídala i našemu pitevnímu nálezu. U pacientů s atypií aortálního oblouku vstupovala a. vertebralis do foramen processus transversi (FPT) nejčastěji na úrovni C5 vlevo (73,3 %) a C6 vpravo (73,3 %).
V závislosti na pohlaví jsme v této kohortě prokázali signifikantně vyšší variabilitu průběhu pravé AV (AVD) u mužů, u žen byly vstupy AVD výhradně v úrovni C6. AVS vstupovala u obou pohlaví nejčastěji do foramen processus transversi C5.
Závěr: Anomálie levostranného aortálního oblouku jsme prokázali u 5,3 % pacientů, často byly doprovázeny atypickým průběhem a. vertebralis. U těchto pacientů vstupovala levá AV nejčastěji do FPT C5.
U mužů s anomálním větvením aortálního oblouku nebo atypií levé AV byla výše vstupu pravé AV do FPT značně variabilní.