Monoklonální gamapatie jsou heterogenní skupinou onemocnění, pro kterou je typická proliferace klonu diferencovaných B-lymfocytů produkujících tzv. monoklonální imunoglobulin (MIG). Monoklonální imunoglobulin se může skládat jak z intaktní imunoglobulinové molekuly nebo také jen z jejích strukturálních komponent, tj. lehkých řetězců kappa či lambda, vzácněji z těžkých řetězců.
Nejčastější monoklonální gamapatií je monoklonální gamapatie nejasného významu (MGUS). V posledních letech nabývá na významu včasná diagnostika MGUS vzhledem k stoupající četnosti monoklonálních gamapatií obecně, a zvláště té nejzávažnější - mnohočetného myelomu, která je patrná v České republice z dostupných dat Národního onkologického registru.
Předmětem našeho sdělení je skutečnost, že právě ve východních Čechách (a to především na Trutnovsku a Jičínsku) je podle těchto dat zaznamenána nejvyšší frekvence výskytu maligních lymfoproliferací. Z tohoto důvodu jsme se zaměřili na diagnostiku a následné sledování pacientů s MGUS, kteří byli zachyceni laboratoří OKB Oblastní nemocnice v Trutnově v rámci rutinního vyšetření za období trvající 10 let.
Naším cílem bylo vyhodnocení souboru pacientů s nově diagnostikovanými monoklonálními gamapatiemi nejasného významu z pohledu četnosti jejich transformace do obrazu maligní lymfoproliferace, se zaměřením zejména na výskyt mnohočetného myelomu v okrese Trutnov.