Východiska: Metamfetamin (označovaný jako pervitin) je v České republice součástí fenoménu užívání nelegálních drog již půlstoletí a ČR (spolu se Slovenskem) je tím v evropském kontextu výjimečná. Cíl: Podat souhrn vývoje a současné situace v oblasti užívání metamfetaminu v ČR v kontextu celkové situace v oblasti nelegálních drog.
Metodika: Narativní přehled shrnující publikovaná data z epidemiologických studií a zdravotnické statistiky. Výsledky: Zatímco nejrozšířenější nelegální drogou v ČR jsou konopné látky a nejrozšířenějším stimulantem extáze (MDMA), míra užívání metamfetaminu v obecné populaci mezi dospělými i mezi mládeží je poměrně nízká.
Pervitin je však hlavní drogou v kontextu tzv. problémového, vysoce rizikového, zejména injekčního užívání drog, které je spojeno s řadou zdravotních a sociálních dopadů včetně kriminality. Od začátku tohoto milénia roste rovněž užívání pervitinu v prostředí zábavy.
Vzhledem k dlouhodobé epidemiologické situaci jsou adiktologické služby v ČR orientovány na uživatele pervitinu a na uživatele opioidů jako na hlavní cílové skupiny uživatelů nelegálních drog. Ve srovnání s uživateli opioidů (pro které je standardně k dispozici substituční léčba) existují pro uživatele metamfetaminu pouze omezené specifické intervence, např. distribuce želatinových kapslí s cílem omezit injekční aplikaci metamfetaminu.
Substituční léčba závislosti na metamfetaminu centrálními stimulancii je poskytována ojediněle a v režimu off label. Závěry: Metamfetamin (pervitin) je dlouhodobě ve středu drogového problému ČR.
Je hlavní drogou v kontextu vysoce rizikového (injekčního) u žívání drog a v posledních letech je užíván rovněž v prostředí noční zábavy. Užívání pervitinu přispívá v rozhodující míře k výskytu zdravotních a sociálních dopadů užívání nelegálních drog v ČR.