Východiska: Užívání návykových látek se vyskytuje rovněž ve starších věkových skupinách, pro které problémové užívání alkoholu a dalších drog představuje zvýšené riziko řady zdravotních a sociálních problémů. V současném českém systému adiktologick é péče je tato cílová skupina spíše na okraji pozornosti.
Přesto v České republice existují služby, domovy se zvláštním režimem, které s touto cílovou skupinou cíleně pracují a jsou obdobou tzv. nursing homes pro stárnoucí uživatele návykových látek známých ze zahraničí. Cíle: Cílem studie je základní zmapování charakteristik domovů se zvláštním režimem pro cílovou skupinu osob ohrožených závislostí nebo závislých v ČR.
Metody: V květnu až červnu 2017 bylo v rámci on-line průřezové dotazníkové studie osloveno celkem 16 domovů se zvláštním režimem, které podle Registru poskytovatelů sociálních služeb poskytují služby cílové skupině osoby závislé nebo ohrožené závislostí. Výsledky: Z 16 oslovených zařízení 14 poskytlo informace, z nich celkem 6 poskytovalo péči cílové skupině.
Klienti byli až na výjimky uživatelé alkoholu, často s komorbidním psychiatrickým problémem, zejména organickou duševní poruchou. Úplnou abstinenci jako podmínku pro setrvání v domově uváděla 3 zařízení, naopak 2 měla nastavená pravidla umožňující konzumaci alkoholu vně zařízení a 1 zařízení uvedlo možnost personálu regulovat konzumaci alkoholu přímo v zařízení. Závěry: Stabilní bydlení a uspokojení základních životních potřeb v rámci multidisciplinárního přístupu je hlavní náplní péče o seniory s adiktologickým problémem.
V zařízeních je většinou vyžadována abstinence, zatímco podobné programy v některých zemích často povolují užívání návykových látek uvnitř zařízení, může docházet i k podávání a kontrole konzumovaného množství alkoholu.