Článek se věnuje prom ěně postavení žen v íránské společnosti před a po islámské revoluci r. 1979, až do dnešních dnů. Přibližuje dosud málo diskutovaný jev v íránské společnosti, související do značné míry se sociálním konformismem; jedná se o status žen formovaný v duchu islámského feminismu, jež lze chápat jako společensky výhodný, proklamovaný v souladu s islámskými a tradičně konzervativními normami, současně však s těmito normami v jistých aspektech v rozporu.
Problematiku si přiblížíme na případové studii, v níž popíšeme aktivity, zaměření a cíle volnočasového centra pro ženy v Esfahánu, zřízeného s cílem pomoci ženám v hlavním městě stejnojmenné provincie i v širším okolí. Záměrem je zjistit, jak centrum formuje společenské postavení ženy v íránské společnosti: zda vytváří vzor/ideál muslimské ženy, nakolik může být výsledný status pro ženy výhodný, a tedy i následně přijímaný v širších sociálních vrstvách, zda je výhodný i pro současný režim, slouží k jeho legitimizaci a upevnění, či v sobě naopak zahrnuje i pro islámský režim destruktivní tendence.
Problematika ženských práv je zasazena do kontextu legislativního rámce Íránu, představeny jsou hlavní proudy debat o zrovnoprávnění žen a mužů, nastíněn spor o přistoupení k CEDAW a jeho důsledky na postavení žen v současném Íránu.