Umělý mramor, nazývaný také scagliola, nebo někdy nepřesně štukový mramor, je náhrada přírodního mramoru vytvořená z minerálních komponent na bázi sádrové hmoty, používaná v architektuře zejména v období od 17. do 19. století. Ušlechtilá leštěná omítka v interiérech vytváří efekty přírodního mramoru a je při kvalitním vypracování dlouhodob ě trvanlivá a dekorativní.
Tradiční receptura a technologie zpracování je udržována a předávána po staletí systémem mistrů a jejich žáků, za použití stále stejných materiálů i prostředků. Stále je však závislá na trpělivé a náročné rukodělné práci specialistů - mistrů uměleckého řemesla, do kterého je dnes tato technika zahrnována.
Dnes je tato výzdoba spíše v pozici restaurování nebo rekonstrukcí, ale zde popsaný postup se stále opakuje: z vybraných materiálů je zhotoveno sádrové "těsto", které je postupně probarvováno, plasticky vytvarováno jak plošně, tak i do trojrozměrných tvarů, a pak upravováno opakovaným broušením a leštěním. Fyzicky náročná profese je popsána včetně různých úskalí a fines až po finální úpravu.
Výsledky jsou podmíněny dlouholetou praxí a zkušeností a práce je i poměrně časově náročná. Přitom řada realizací je vlastně výtvarným dílem, které může dospět až k vytváření obrazových kompozic, ale většina autorů zůstává skrytá a rovněž odborná literatura zejména v češtině prakticky neexistuje.