Předmětem publikace je zhodnocení výsledků archeologického výzkumu na lokalitě osídlené v časné době římské a raném st ředověku na kat.ú. Rakovice, poloha Na Pile, okres Písek.
Archeologický výzkum realizovaný v roce 2015 zjistil situaci narušenou orbou, která představovala superpozici dvou složek lišících se získanou hmotnou kulturou a jejím datováním. Objekt 1 byl datován do rané fáze doby římské (tzv. plaňanský horizont), objekt 1.1 spadá do období raného středověku.
Geneze superpozice starších a pozdějších prvků se zdá být na první pohled jasná, nicméně tuto situaci dále komplikuje evidence vzorků dřevěného uhlí z objektu 1 datovaných C14, které překvapivě spadají do raného středověku. Zdá se tedy, že výplň objektu 1, který obsahuje keramiku z doby římské, vznikl až druhotně v raném středověku v důsledku lidské činnosti v kombinaci s erozí.
Situaci završil čistě raně středověký horizont, objekt 1.1, datovaný jak keramikou, tak ekofakty. Článek se zabývá také problémem absolutně-chronologického postavení plaňanského horizontu v jižních Čechách a otázkami kontinuity předcházejícího pozdně laténského horizontu. Samostatná kapitola je věnována chronologické pozici raně středověkého materiálu.
Zvláštní význam má zpracovaný soubor archeobotanického a osteologického materiálu.