Publikace je členěna do devíti kapitol. Po úvodu je v první části práce provedena charakteristika bojových umění a úpolových sportů.
Ve druhé části je nastíněna role morálně volních vlastností při prevenci zneužití znalostí bojových umění a úpolových sportů a ve třetí části je nastíněna problematika posuzování okolností vylučujících protiprávnost. Ve čtvrté části je pak proveden rozbor obligatorní stránky trestného činu – tedy zavinění a v páté části práce úmysl jako jedna z forem zavinění, se kterou lze nejčastěji počítat při zavinění trestného činu poučenou osobou – tedy žákem či cvičencem úpolového sportu nebo bojového umění.
V šesté části práce je pojedn áváno o nutné obraně jako o okolnosti vylučující protiprávnost a v sedmé části práce je proveden nástin mechanismu dokazování materiální a formální stránky trestného činu ublížení na zdraví. Osmá část pojednává o etických hodnotách bojových umění ovlivňujících morálně volní vlastnosti a v deváté části je proveden návrh činnosti trenéra či učitele bojových umění či úpolových sportů při prevenci násilné trestné činnosti jeho žáků, či cvičenců.
Závěrem práce pak autor navrhuje některé činnosti a oblasti působení, o které je v zájmu zlepšení a zajištění preventivního působení v této oblasti nezbytně nutno doplnit činnost výuky a výchovy trenérů a učitelů a kterými směry je nutno zaměřit činnost výchovných a vzdělávacích institucí v této oblasti.