Východiska: Současné operační postupy umožňují zachování dělohy při operaci prolapsu pánevních orgánů (POP), nicméně nesnižují onkogynekologické riziko. Cíl: Cílem studie bylo zhodnotit úspěšnost ultrazvuku v záchytu nepředpokládaných děložních a adnexálních patologií u žen referovaných k POP operaci.
Dále zhodnotit dodatečný přínos expertního onkogynekologického ultrazvuku. Soubor a metodika: Do studie jsme zařadili všechny ženy po hysterektomií s/bez adnexektomie v rámci operace POP na GPK FN Plzeň v letech 2013-2018, u kterých byl proveden předoperační ultrazvuk (USG). Ženy s opakovaným postmenopauzálním krvácením, abnormální cervikální cytologií, užívající tamoxifen, či ženy s předem diagnostikovaným patologickým nálezem na děloze či adnexech byly vyřazeny.
Výsledky: Do studie bylo zařazeno 289 žen (157(54,3%) expertní USG vs. 132(45,7%) neexpertní USG). Abnormální sonografické nálezy byly popsány v jednom případě na cervixu (neexpertní USG), na endometriu ve 30(10,4%) případech (13(8,3%) expertní vs. 17(12,9%) neexpertní USG), na adnexech ve 3(2,3%) případech (vždy neexpertní USG), na myometriu nebylo žádné podezření z malignity.
Ultrasonografické vyšetření bylo falešně negativní ve 4(1,4%) případech (2(1,3%) expertní vs. 2(1,5%) neexpertní USG). Naopak falešně pozitivní bylo USG vyšetření ve 34(11,8%) případech; 13(8,3%) expertní vs. 21(15,9%) neexpertní USG.
Závěr: Riziko nepředpokládaných patologických nálezů na děloze či adnexech při POP rekonstrukční operaci je 1,4%. Shoda ultrazvuku s histologickým benigním, abnormáln ím či maligním vyšetřením je 87,2%.
Provedení expertního USG snižuje počet falešně pozitivních abnormálních nálezů, ale nezvyšuje úspěšnost záchytu patologií.