Konflikt prolife / prochoice hnutí tvořící se kolem otázky práva na potrat lze zařadit do konfliktů (globálních) kulturních válek, do konfliktů postsekulárních. Chorvatsko je region, kde lze sledovat výrazné desekularizační tendence, návrat náboženství do veřejného prostoru.
Jedná se o region, kde římskokatolická katolická církev viditelně intervenuje do debat o právu na potrat a ovlivňuje svými zásahy veřejný diskurs. Článek rozšiřuje debatu o existenci kulturních válek v chorvatském kontextu. Pro rekontextualizaci jsem využila definici postsekulárního konfliktu od Kristiny Stoeckl, která tento termín operacionalizovala.
Z obsahové analýzy novinových článků z pěti různých periodik od roku 2016 do roku 2020, které explicitně zmiňují Pochod pro život v Záhřebu, a aplikací definice konfliktu na konkrétní případ Pochodu pro život v Záhřebu zjišťuji, že koncept kulturních válek v chorvatském kontextu není pouze mechanicky převzatý ze západu. Článek napomáhá definici Stoeckl přiblížit více ke kontextu zemí, kde dominuje jeden náboženský aktér, který aktivně zasahuje do společnosti. V případě těchto zemí je důležité postsekulární konflikt umístit jak do konzervativně-liberální, tak i do nábožensko-sekulární linie.