Tato práce tvrdí, že i když se průměrná pracovní doba ve vyspělých zemích od druhé světové války zkracuje, vize o jejím podstatném zkrácení způsobeném automatizací se nenaplnily. Naše společnost je naopak často označována jako „vyčerpaná společnost“ nebo „společnost vyhoření“.
Mezi pracující populací dochází k podstatnému nárůstu počtu problémů souvisejících se stresem v oblasti duševního zdraví, které nemohou vydržet časové tlaky naší akcelerující společnosti. Při analýze této situace nejprve identifikujeme některé posuny definující náš „postmoderní stav“: od „disciplinární společnosti “ ke „společnosti pro dosažení úspěchu“ a od „předmětů poslušnosti“ k „předmětům produktivity“.
Jako symptomy těchto posunů označujeme „psychologizaci práce“ a „privatizaci stresu“, což znamená, že si subjekty obviňují ze svých nedostatků, i když jsou příčiny jejich strádání systémové. Proto se jednotlivci učí čelit časovému tlaku individualistickými metodami, jako je všímavost, nikoli kolektivními.
Tento příspěvek se však snaží představit kolektivní metody, zejména ty právní, vycházející z vysoce abstraktního pojmu „právo na čas“.