V současnosti se populace na celém světě potýká s epidemií obezity. Příčinou je především nezdravý způsob života, se kterým souvisí i nedostatek fyzické aktivity.
Nedávná pandemie onemocnění COVID-19 měla také negativní vliv na úroveň fyzické aktivity, a to ne jenom u dospělé populace, ale i u populace dětské. Přitom právě raný dětský věk je klíčový pro fixování pohybových stereotypů a také pro celoživotní návyky pohybových a sportovních aktivit.
K hodnocení fyzické aktivity a klasifikaci jej í intenzity se nejčastěji používá metoda aktigrafie. Další možností, jak poměrně jednoduše zjistit energetický výdej, je využití nositelných přístrojů pro nepřímou kalorimetrii.
Obě tyto metody lze zařadit mezi konvenční. V současné době zaznamenáváme velký boom v oblasti nositelné elektroniky (tzv. wearables mezi které patří např. chytré náramky a hodinky), která je schopna zaznamenávat nejrůznější tělesné a fyziologické parametry.
Její nespornou výhodou oproti konvenčním metodám hodnocení fyziologických funkcí a fyzické aktivity je především nenáročnost na obsluhu, nízká pořizovací cena a nyní již masově rozšířené používání v populaci. Nejčastějším zaznamenávaným parametrem těchto přístrojů je počet kroků v čase.
I tato hodnota se dá použít pro klasifikaci intenzity fyzické aktivity u dospělých, nicméně podobný algoritmus přepočtu kroků na jednotlivé kategorie intenzity fyzické aktivity postrádáme pro dětskou populaci. Dalším nejčastěji zaznamenávaným parametrem náramkových krokoměrů je tepová frekvence.
Doposud však není známá přesnost těchto přístrojů při každodenních aktivitách jako jsou například domácí práce nebo práce na počítači. Většina studií se totiž zaměřila na měření přesnosti při krátkých intenzivních sportovních aktivitách (chůze, běh, cyklistika).
U přístrojů, které jsou určené pro děti je navíc nevýhodou, že velmi často zaznamenávají pouze počet kroků a nikoli též tepovou frekvenci. Vzhledem k negativním dopadům hypokineze na celkový zdravotní stav člověka a vzhledem k limitům v hodnocení a interpretaci profilu pohybové aktivity dětí, je nesmírně důležité se problematikou kvantifikace fyzické aktivity zejména u dětských populací zabývat.