Metodika Oceňování dřevin rostoucích mimo les včetně výpočtu kompenzačních opatření za kácené nebo poškozené dřeviny AOPK ČR je inovovanou verzí původní metodiky (2018). Novost a hlavní přínos spočívá v komplexním přístupu, který propojuje obory vědy doposud zastoupené ve stávajícím metodickém postupu (arboristika, dendrologie či biologie) se společenskovědními poznatky o hodnotě dřevin (zejména sociologie a environmentální ekonomie, včetně metod expertního hodnocení i netržního oceňování) a s poznatky z oboru práva životního prostředí.
Jednotlivé úrovně stávajícího metodického řešení metodika i technická zpráva ve verzi 2021 systematicky ověřují, inovují, rozšiřují a objektivizují na základě multidisciplinárního přístupu. Mezi hlavní novinky v postupu ocenění ve verzi metodiky 2021 oproti verzi minulé patří nová kategorizace solitérních dřevin, explicitní zohlednění invaznosti u ocenění solitérních dřevin i porostů dřevin a přesnější rozlišení hodnot suchých a rozpadajících se stromů s ohledem na jejich biologický potenciál.
V součtu aktualizací metodiky pro rok 2021 dochází oproti minulé verzi metodiky k mírnému zvýšení hodnoty většiny kácených solitérních dřevin i porostů dřevin. V případě kácení vzrostlých/starších stromů vede nová verze metodiky i nadále ke kompenzaci několika novými jedinci, při náhradách mladých stromů velikostně zhruba odpovídajícím novým výsadbám zničených neoprávněným zásahem povede jako v předchozích verzích metodiky stále k náhradě "stromu za strom".
Inovovaná metodika AOPK ČR ve verzi k roku 2021 obsahuje především aktualizovaný postup ocenění, který je pro zachování přehlednosti textu pro uživatele komentován pouze stručně. Komplexní podklady k metodice a inovaci metodického postupu pro rok 2021 jsou shrnuty ve veřejně dostupné Technické zprávě k Metodice oceňování dřevin rostoucích mimo les (verze 2021), která metodiku AOPK ČR (verze 2021) v tomto směru doplňuje.