Tato studie se zabývá dekompozicí genderového mzdového rozdílu v České republice. Cílem je nejen srovnání mzdových rovnic mužů a žen, ale také odhalení struktury mzdového rozdílu.
Rozhodnutí mnoha žen neparticipovat na trhu práce může být ovlivněno potenciálně nízkou mzdou. Jejich vstup na trh práce by tedy mzdový rozdíl mohl výrazně zvýšit.
Přínos studie je v použití selekční metody odhadu mzdových rovnic mužů a žen, která umožňuje zahrnout vliv jedinců neparticipujících na trhu práce. Mzdový rozdíl je pak Oaxaca-Blinderovou metodou dekompozice rozdělen na několik efektů, jejichž původ netkví jen v diskriminaci, ale také v odlišných charakteristikách mužů a žen.
V kombinaci s Heckamnovým selekčním modelem lze oddělit efekt výběru vzorku, který poukazuje na potenciální mzdov ý rozdíl v případě, že by na trh práce vstoupili též neparticipující jedinci. Výsledky dekompozice potvrzují hypotézu, že pozorovaný mzdový rozdíl by se vstupem neparticipujících jedinců zvýšil.
Ve studii jsou použita data z nového šetření v domácnostech Životní podmínky 2005 (EU-SILC), které poskytuje velké množství individuálních charakteristik pracujících i nepracujících jednotlivců, a obohacuje tak dosavadní empirickou literaturu novým datovým zdrojem.