Onemocnění COVID-19, které se celosvětově rozšířilo v prvních měsících roku 2020, postihuje děti závažnými průběhy významně méně než dospělé. Děti jsou předpokládaným významným vektorem šíření infekce a přestože symptomatická onemocnění dětských pacientů jsou málo četná, je dopad pandemie na dětskou medicínu rovněž značný.
Prioritou je ochrana personálu zdravotnické záchranné služby a dětských oddělení před infekcí jak od dětských pacientů symptomatických pro COVID-19, tak zejména od pacientů COVID-19 pozitivních, ale bezpříznakových, kteří potřebují zdravotní péči z jiných důvodů, například pro trauma, intoxikaci nebo náhlou břišní příhodu. Na podzim 2020 se začínáme častěji setkávat se závažným specifickým onemocněním dětského věku v souvislosti s pandemií COVID- 19, což je tzv. "pediatrický multisystémový zánětlivý syndrom, v časové souvislosti s COVID-19" (Pediatric Inflamatory Multisystemic Syndrom, Temporally-associated with SARS-CoV-2, zkráceně PIMS-TS).
Jedná se specifickou nosologickou jednotku, vázanou k pediatrickému období. Může se manifestovat s odstupem 2-8 týdnů po expozici novému typu koronaviru a má některé znaky shodné s Kawasakiho nemocí.
Může probíhat velmi dramaticky až fatálně, když limitujícím faktorem je oběhové selhání. K polovině listopadu 2020 už bylo v České republice evidováno několik případů tohoto onemocnění včetně náhlých úmrtí postižených dětí.