Deprese u dětí a adolescentů je závažná recidivující porucha s nepříznivými sociáln ími následky, společenskou izolací a vysokým rizikem sebevražedného chování. Depresivní příznaky se liší u různých věkových kategorií. Článek podává základní přehled o epidemiologii, etiologii, klinickém obraze, diferenciální diagnostice, průběhu, farmakoterapii a psychoterapii depresivní poruchy u dětí a dospívajících.
Reflektuje také skutečnost, že se během pandemie COVID-19 výrazně zvýšil výskyt depresivních příznaků u dětí a adolescentů. Rozvoj depresivní poruchy v dětství a adolescenci je spojen s nepříznivým průběhem - výskytem častých depresivních epizod během života a vyšším rizikem suicidálního chování, vyšší komorbiditou psychiatrických i somatických onemocnění a horší kvalitou života, než je tomu u depresivní poruchy, která se rozvine v pozdějším věku.
Včasná identifikace a léčba vede ke zmírnění negativních dopadů tohoto onemocnění, přesto zůstává deprese u dětí a adolescentů často nerozpoznána a neléčena.