Infantilní hemangiomy (IH) představují nejčastější nádory dětského věku. Naprostá většina z nich nevyžaduje žádnou léčbu, protože nepůsobí žádné obtíže nebo komplikace a v průběhu měsíců až let spontánně involují, 10-15 % infantilních hemangiomů mů že způsobit komplikace: obstrukce, ulcerace nebo závažné kosmetické vady, které vyžadují správnou terapii.
Prevalence IH u zralých novorozenců a kojenců se pohybuje mezi 4-5 % a jsou až 3x častější u dívek. Incidence stoupá se snižujícím se gestačním věkem a porodní hmotností, kdy novorozenci s porodní hmotností pod 1000 g mají IH až ve 23 %.2 Celkově postihují IH 10-12 % kojenců.
Mezi další rizikové faktory patří opakované těhotenství, vyšší věk matky, in vitro fertilizace, preeklampsie a placentární anomálie. V diferenciální diagnóze u novorozenců musíme uvažovat o kongenitálních hemangiomech, jež zahrnují RICH (rapi dly involuting congenital hemangioma) a NICH (noninvoluting hemangioma), mezi které patří kaposiformní hemangioendoteliom, tufted angioma, pyogenní angiom a multifokální lympfangio-endoteliomatóza.