Kvalita života se posledních několik let dostává stále více do popředí různých výzkumů, odborných i populárně naučných článků. Je popisována z různých úhlů pohledu, v různých fázích života, v průběhu nemoci či v rekonvalescenci.
Tématu kvality života se v České republice věnuje např. Gurková Elena, Dvořáčková Dagmar, Mareš Jiří, Heřmanová Eva.
U osob, které vinou traumatu či velmi rychlého průběhu onemocnění ztratili jednu či více končetin, se kvalita života alespoň v počáteční fázi zcela promění. Někdy je osoba schopná se vrátit "do svého" života bez jakýchkoliv změn, jindy se u osoby vše změní.
U osob po amputaci dolní končetiny dochází nejen ke změně tělesného schématu. Proměňují se i další oblasti života jedince mezi které patří vztahy s okol ím, vztahy v rodině, zaměstnání, možnosti samostatného pohybu, samoobsluhy, trávení volného času.
Nově se také jedinec po amputaci setkává s protetickou péčí a se vším, co je s tím spojené. Tedy vyrobením protetické pomůcky "na míru", její zkoušení, používání a pečování o ní.
Také často poprvé řeší fi nanční záležitosti s Úřadem práce, Českou správou sociálního zabezpečení, u kterých se žádá o přiznání invalidního důchodu či o příspěvky na úpravu bytu, automobilu atp. V české republice neexistuje dlouhodobá studie zaměřující se na osoby po amputaci končetiny a jejich kvalitu života.
V zahraniční lze nalézt konkrétně zaměřené studie od autorů Hagberg K., Brunelli S., de Godoy J. M.
P., Young M.