Text je recenzní esejí na knihu politologa Mariána Sekeráka Modely a teorie demokracie (CDK, 2021). Vyzdvihuje knihu za její komplexní, a přitom čtivé zpracování teoretických náhledů na demokracii, zejména z druhé poloviny 20. a počátku 21. století.
Knihu člení na dv ě poloviny: její úvodní a závěrečné kapitoly se věnují základnímu vymezení pojmu demokracie, jejím předpokladům, krizím a současným výzvám. Prostřední část knihy je pak souvislým výkladem o jednotlivých velkých modelech demokracie: procedurálním, participativním, deliberativním, epistemickém a radikálním.
Na základě čtení jednotlivých kapitol knihy si esej klade otázku, jestli politická teorie není ve svém náhledu na budoucnost demokracie příliš optimistická. Jak totiž zjistíme z více sociologického pohledu, v krizi se ocitají samotné předpoklady demokracie: rovnost (ohrožená oligarchizací) či racionalita (ohrožená v současnosti zejména společenským zrychlením).
V souvislosti se zásadními krizemi doby (hospodářská, klimatická) si pak esej všímá posílení prvků materiálního právního státu oproti formální demokracii. Jako zásadní konflikt budoucnosti vidí konflikt mezi požadavky suverenity lidu a participace občanů na jedné straně a požadavky "expertních instancí odpovědnosti" na straně druhé.