Ve třetím pokračování ze série článků o modifikacích běžných i méně obvyklých pohybových aktivit pro inkluzivní kolektivy se budeme věnovat možnostem využití "pěnových nudlí" (též pěnových "tyčí či žížal") neboli dlouhých měkkých válců z odolného pěnového materiálu, které se používají jako pomůcka pro plavání, avšak lze je uplatnit i na suchu - v tělocvičně či na h řišti. Pěnové nudle mohou být využity v široké škále tělovýchovných aktivit včetně prvků zdravotní TV (dechová, posturální a balanční cvičení), psychomotorických her (pro podporu spolupráce v týmu či ve dvojici), sportovních her aj.
Z klasických her lze pěnové nudle využít jako "peška" či prodlouženou ruku Mrazíka při běhací hře. Zařadit můžeme i koordinační cvičení s ohýbáním žížal, stavbu překážkových drah nebo cvičení na skupiny v kombinaci s dalšími pomůckami.
S nudlemi je možné bubnovat o zem nebo do gymnastického míče a využít je tak k rytmickým aktivitám. Nudle mohou posloužit i jako pálka pro hry s nafukovacím balónkem či overballem.
V některých činnostech mohou být nudle alternativou využití tradiční dřevěné gymnastické tyče, jindy pěnových válců, které se využívají ve zdravotní TV, fyzioterapii i fitness tréninku. Pomůcka stimuluje děti k jejímu tvořivému využívání a obecně k pohybu, proto je před začátkem aktivit s pěnovými nudlemi vhodné předem jasně stanovit pravidla (zákaz šermování, signál pro konec pohybu, uložení pěnové nudle na zem aj.).
Pomůcka nemá jednotný komerční název. V tělovýchovné praxi se nám nejvíce osvědčilo označení "žížaly".
S postupující podporou inkluze je třeba větší flexibility lektorů a rovněž zařazení netradičních pomůcek do pohybových programů, což povede k větší motivaci cvičenců, nabídne jedincům se specifickými potřebami možnosti k zapojení se do většího spektra nabízených aktivit a také jim zajistí bezpečnost při sportování. Pevně věříme, že nápady, které Vám v naší sérii modifikovaných tělovýchovných aktivit nabízíme, povedou k větší jistotě při práci s těmito žáky.
V textu uvedené tipy na aktivity byly vyzkoušeny v inkluzivních třídách pražských základních škol v rámci tříletého projektu Pohyb pro inkluzi. Další tipy pro inkluzivní tělovýchovnou praxi je možné najít na webových stránkách projektu pohybproinkluzi.ftvs.cuni.cz a na stránkách partnerského projektu v Olomouci https://apa.upol.cz/knihy-a-skripta.
Pro více tipů na hry a cvičení s pěnovými nudlemi doporučujeme hledat na YouTube hesla (např. 30 Noodle Physical Activities)