Ženská močová inkontinence je velmi často se vyskytujícím problémem dospělých žen. Její prevalence v populaci stoupá s věkem a podle renomovaných epidemiologických studií postihuje například ve věku mezi 30 a 60 lety dvacet až třicet procent žen.
Převážná většina z nich přitom trpí tzv. stresovou inkontinencí, kdy moč nechtěně uniká při fyzické aktivitě (při kašli, kýchání, smíchu, cvičení apod.). Mezi rizikové faktory, které predisponují ke vzniku tohoto typu úniku moči, patří například porod velkého plodu o hmotnosti nad 4 000 gramů, obezita nebo v minulosti provedené chirurgické odnětí dělohy.
Ne všechny ženy se stresovou inkontinencí mají tak závažné potíže, aby byla nutná chirurgická intervence. Některým lze pomoci rehabilitací či elektrostimulací svalů pánevního dna, jiným pomáhají léky.
Celý diagnostický proces inkontinentní pacientky vede k tomu, aby se od žen s lehčí formou stresové inkontinence, které se léčí nechirurgicky, oddělila poněkud menší skupina těch se závažnou inkontinencí, jimž nelze pomoci jinak než operací.