Úvod: Jednou ze závažných komplikací diabetu je diabetická mikroangiopatie. Podílí se na ní více faktorů, nejdůležitější je neuropatie a zvýšený tlak v žilním systému v důsledku insuficience žilních spojek či chlopní hlubokého žilního systému u postflebitického syndromu.
Tyto změny vedou k tzv. vysokoprůtokové mikroangiopatii (high perfusion microangiopathy), která je charakterizovaná zvýšenou propustností kapilár a zvýšenou filtrací bílkovin a tekutiny do intersticia, vede tedy ke vzniku otoků. Důsledkem může být vznik nekrózy kůže a tkání při kompresi a obstrukci nutričních kapilár a při ztížené difuzi látek a plynů edematózní tekutinou.
Naše kazuistika ukazuje použití lymfoscintigrafie pro hodnocení objemového zatížení intersticia a efekt lymfodrenáže na potíže pacienta. Kazuistika: 73letá pacientka byla odeslaná na naše pracoviště k hodnocení výkonnosti lymfatického systému dolních končetin.
Osm let měla diabetes mellitus 2. typu, byla léčena dietou a PAD. Kromě toho byla obézní, měla arteriální hypertenzi a počínající renáln í insuficienci.
Před 4 lety byla diagnostikována diabetická polyneuropatie. Poslední dobou začala mít bolesti DK s pocitem ztuhlých a těžkých nohou, otoky ani defekty na nohou neměla.
Byla odeslaná k lymfoscintigrafii, která prokázala výrazně zvýšený transport lymfy obou DK, zejména po zátěži chůzí, s naznačeným kolaterálním kožním tokem. Byla indikována manuální a přístrojová lymfodrenáž DK po 6 aplikacích.
Po skončení lymfodrenáže potíže pacientky ustoupily. Závěr: Naše kazuistika ilustruje význam lymfoscintigrafie pro detekci i subklinického edému DK a efektivitu lymfodrenáže na subjektivní potíže pacienta.
Domníváme se, že tato metoda může přispět k časné diagnostice poruch mikrocirkulace a tím k prevenci závažných komplikací ve formě rozvoje syndromu diabetické nohy.