Kardiovaskulárn í onemocnění (KVO) zůstávají nejčastější příčinou morbidity a mortality související s diabetem (Gerstein, 2015; International Diabetes Federation, 2019), avšak současné znalosti o celosvětové prevalenci komplikací souvisejících s diabetem, včetně KVO, jsou stále omezené (Harding et al., 2019). Studie CAPTURE odhadovala prevalenci prokázaného KVO a jeho léčbu u dospělých s diabetem 2. typu ve 13 zemích pomocí standardizované metodiky. Česká republika byla jednou z těchto zemí se 400 účastníky ve studii.
V České republice měl jeden ze čtyř účastníků zjištěnou KVO s váženou prevalencí KVO 22,8 % (95% interval spolehlivosti, confidence interval [CI]: 18,8-26,7 %). Většina případů KVO byla aterosklerotické etiologie (76,6 %) s váženou prevalencí 17,5 % (95% CI: 13,9-21,1 %).
Jedním ze sekundárních cílů studie CAPTURE bylo dále charakterizovat studijní populaci, co se týče užívání léků snižujících glykemii se zaměřením na agonisty receptoru glukagon-like peptidu 1 (glucagon-like peptide 1 receptor agonists, GLP-1 RA) a inhibitory sodíko-glukózového kotransportéru 2 (sodium glucose cotransporter 2, SGLT2) s prokázaným KV benefitem. V České republice byly celkově u 16,8 % účastníků předepsány léky snižující glykemii (blood glucose-lowering agents, GLA) s prokázaným KV prospěchem.
Léčba pomocí GLA s KV benefitem byla více zastoupena ve skupině s KVO než ve skupině bez KVO (24,2 % vs. 14,6 %). Ve studijní populaci byly SGLT2 užívány častěji než GLP-1 RA (10,5 % vs. 6,3 %), přičemž ve skupině s KVO bylo užívání obou terapeutických tříd vyšší.
Nízká frekvence podání léčby GLA s KV benefitem, dokonce u pacientů s prokázaným KVO, značí, že většina účastníků není léčena v souladu se současnými diabetologickými a kardiologickými doporučenými postupy.