Cíl: Cílem práce bylo z dostupné literatury provést srovnávací analýzu infekce virem SARS-CoV-2 u dětských pacientů se zhoubným nádorem a porovnat ji s vážností infekce v běžné dětské populaci a také provést analýzu aplikované antivirové léčby u dětských onkologických pacientů. Nemocní se zhoubnými nádory jsou dle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) rizikovou skupinou.
Pro léčbu COVID-19 je obecně doporučován remdesivir. Remdesivir se metabolizuje systémem cytochromů (CYP2C8, CYP2D6 a CYP3A4) a esterázami na aktivní formu, kterou je nukleosid trifosfát.
Jako analog adenosinu ovlivňuje virovou replikaci. Metodika: Analýza byla provedena na základě vyhodnocení článků týkajících se dětských onkologických pacientů s onemocněním COVID-19. Články byly vyhledány ve vědeckých databázích (PubMed, Web of Science) a byla v nich zkoumána zejména onkologická diagnóza pacientů, smrtnost infekce virem SARS-CoV-2, potřeba JIP péče a použitá antivirová terapie.
Výsledky: Podle aktuálních dat WHO se smrtnost onemocnění COVID-19 v celé dětské populaci pohybuje na úrovni 0,04 % a potřeba JIP péče je okolo 1 %. Z 25 analyzovaných článků o onemocnění COVID-19 u dětských onkologických pacientů vyplynulo, že smrtnost je v této specifické skupině několikanásobně vyšší než v celé dětské populaci (3,53 %) a totéž platí i o JIP péči (9,39 %).
Nejčastěji se virem SARS-CoV-2 infikují děti s hematologickými malignitami. Až 56,2 % dětským onkologickým pacientům musela být kvůli COVID-19 upravena onkologická terapie.
Jako antivirovou léčbu je i v této kohortě pacientů možné nouzově pou žít remdesivir za souběžné monitorace jaterních a renálních funkcí. Závěr: Remdesivir lze nouzově použít i u dětských onkologických pacientů, pokud budou monitorovány jejich jaterní a renální funkce a jejich medikace a klinický stav tomu neodporuje.
Dostupné studie naznačují, že remdesivir je v pediatrické populaci obecně dobře tolerován.