Arteriální hypertenze je jedním z nejdůležitějších hlavních rizikových faktorů kardiovaskulárních a renálních onemocnění v dospělém i dětském věku. U dospělých se celosvětově výskyt hypertenze za posledních 30 let téměř zdvojnásobil a dosahuje již přes 1,2 miliardy osob.
U dětí celosvětová meta-analýza trendů prevelance hypertenze ukázala, že v celém světě dochází ke vzestupu TK již v posledních 20 letech, a to z původního 1 % v 90. letech až na 6 % v poslední dekádě. V ČR neexistují u dětí, na rozdíl od dospělých, epidemiologická data o trendech ve výskytu hypertenze.
Jediná česká studie ukázala v r. 2007 výskyt hypertenze u 0,9-2,5 % dětí ve věku 5-18 let. Nejčastěji se vzestupný celosvětový trend výskytu hypertenze u dětí dává do souvislosti s narůstajícím výskytem nadváhy a obezity.
Avšak ne ve všech státech stoupá výskyt hypertenze i přes stoupající výskyt obezity, tzn. že stoupající výskyt hypertenze má příčinu i v jiných faktorech než v obezitě (např. stoupající konzum soli, snížená fyzická zdatnost). Hlavní prevencí vzniku primární hypertenze u dětí zůstává prevence nadváhy/obezity a přiměřený příjem soli a dostatek pohybu.