Autoři podávají analýzu použitých technik při endovaskulární léčbě ischemické cévní mozkové příhody v roce 2021. Cíl: Na základě výročního dotazníku byla provedena analýza použitých technik při endovaskulární rekanalizaci uzávěrů velkých mozkových tepen při léčbě akutních ischemických cévních mozkových příhod (iCMP) v roce 2021.
Metodika: V roce 2022 byla dotazníkem oslovena všechna centra vysoce specializované cerebrovaskulární péče a dvě iktová centra v České republice. Strukturovaný dotazník v části o endovaskulárních výkonech pro iCMP se zaměřil na počet trombektomovaných pacientů, poměr výkonů, kdy byl technicky použit pouze stentretriever oproti kombinaci stentretriever a aspirační katétr a počet výkonů, kdy byl použit pouze aspirační katétr.
Dále byly dotázány počty akutně implantovaných stentů extra- a intrakraniálně v rámci těchto výkonů a procento použití balónkových pracovních katétrů. Výsledky: Mechanická trombektomie byla v roce 2021 provedena u 1439 pacientů: ve 13 komplexních cerebrovaskulárních centrech v rozsahu od 70 do 147 léčených pacientů a ve dvou iktových centrech pak bylo léčeno 41 a 49 pacientů.
Vzájemný poměr použitých technik stentretriever : kombinace stentretriever + aspirační katétr : aspirační katétr byl zhruba 0,8 : 1 : 0,6. Celkem bylo akutně implantováno 147 extrakraniálních stentů (na centra v rozmezí 0 až 19) a 23 intrakraniálních stentů (na centra v rozmezí 0 až 6).
Celkově byl akutně implantován stent u 11,8 % pacientů. Balónkové kat étry byly použity v 55 % výkonů.
Závěr: V dotazovaných parametrech je patrné, že počet endovaskulárně léčených pacientů pro iCMP v České republice v roce 2021 mírně klesl (na 99,3 % roku 2020), počet výkonů v komplexních centrech se počtem lišil až dvojnásobně. Akutně byly implantovány stenty u 11,8 % výkonů a technika zástavy toku v přístupové tepně byla použita ve zhruba 55 % výkonů.